سنسور اولتراسونیک چیست ؟

ما در زندگی روزمره از حسگرها زیاد استفاده میکنیم.انواع مختلفی از حسگرها در خانه های ما ، ادارات ،اتومبیل و ... پیدا میشوند تا فضا را روشن کنند ، دمای اتاق را تنظیم کنند ، دود یا آتش را تشخیص دهند و یا درب پارکینگ را به محض نزدیک شدن خودرو باز کنند.

تمامی این کارها و بسیاری دستگاههای خودکار دیگر به وسیله سنسورها کار میکنند.در ادامه با سنسور و انواع مختلف آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تعاریف متعددی وجود دارد که یک سنسور و کاربرد آنرا تعریف میکند. به عبارتی میتوان حسگر را بخشی از یک سیستم بزرگتر دانست که ورودی را به سیستم کنترل اصلی مانند یک پردازنده یا یک میکروکنترلر ، انتقال میدهد.

تعریف دیگر حسگر یا سنسور :

یک تعریف منحصربه فرد دیگر درمورد حسگر این است : حسگر وسیله ای است که سیگنال ها را از یک حوزه ی انرژی به حوزه ی الکترکی تبدیل میکند. سنسور را میتوان با توضیح یکی از انواع آن تعریف کرد.

سنسور اولتراسونیک(ultrasonic sensor)

سنسور فراصوت یکی از انواع حسگرهای مورد استفاده است.این دستگاه بدون تماس یا لمس قادر به اندازه گیری فاصله و سرعت یک جسم می باشد.سنسورفراصوت براساس امواج فراصوت کار میکند وفاصله یک شی را اندازه گیری میکند.

اولتراسونیک در لغت به معنای فراصوت می باشد.حسگرهای فراصوت در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار میگیرند و به ویژه در صنایع کاربرد دارند.حسگرها انواع مواد جامد و مایع ، پودری یا خرد شده را میتوانند تشخیص دهند.حسگرها همچنین اشیاء براق و شفاف و تغییر رنگ آنها را تشخیص میدهند.حسگرهای نسبت به گرد و غبارمقاوم هستند و از این رو در محیط های صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

کارکرد حسگرهای اولتراسونیک چیست ؟

کارکرد حسگر فراصوت براساس تحلیل امواج صوتی و رادیویی است.حسگرها مانند رادارهای فراصوت یا ردیاب صوتی عمل میکنند و امواج صوتی با فرکانس بالا ایجاد می نمایند.موج بازتاب شده به وسیله حسگرها دریافت و تحلیل میگردد.

حسگر با محاسبه زمان بین فرستادن سیگنال وگرفتن بازتاب آن ، فاصله جسم را محاسبه میکند.

کاربرد این تکنولوژی درطراحی سیستم های امنیتی شامل ردیاب های صوتی و دزدگیر منازل و اتومبیل ممکن است.حسگرهای فراصوت با انتشار امواج صوتی در فرکانس بالا فعال میشوند و بعد از بازتب صدا قادر به محاسبه فاصله هستند.

کاربرد حسگر اولتراسونیگ در سیستم های امنیتی به این شکل است که با قرار گرفتن یک جسم در مدار دزدگیر،آن فعال میشود.وجود یک صدای غیرمعمول ممکن است دزدگیر را فعال کند و آنرا به صدا در بیاورد.

خواندن 295 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.