10 فناوری برتر IoT در سال 2017 و 2018

فناوری های اینترنت اشیاء (Internet of Things) در دنیا به سرعت در حال گسترش است. اما طراحی، پیاده سازی و اجرای آنها چالش مهمی است که از ابتدا باید به آن توجه شود. سازمان تحقیقاتی گارتنر به تازگی لیستی از 10 فناوری برتر در حوزه اینترنت اشیاء در سال 2017 و 2018 منتشر کرده است که با هم مرور می کنیم.

 

- امنیت اینترنت اشیاء

- تحلیل اینترنت اشیاء

- مدیریت دستگاه ها در اینترنت اشیاء

- شبکه های کوتاه برد اینترنت اشیاء (Low-Power, short-range)

- شبکه های وسیع (Low-power, wide-area)

- پردازنده های اینترنت اشیاء

- سیستم عامل های اینترنت اشیاء

- پردازش جریان رویدادها

- پلتفرم های اینترنت اشیاء

- اکوسیستم ها و استانداردهای اینترنت اشیاء

 

نیک جونز، تحلیلگر و نائب رئیس گارتنر می گوید: "اینترنت اشیاء به تکنولوژی ها و مهارت های نوین متعددی نیاز دارد که کمپانی ها هنوز به آن نرسیده اند. یک مساله عمومی در فضای اینترنت اشیاء عدم بلوغ فناوری ها و سرویس ها و ارائه دهنده گان آن است. مدیریت و کنترل این نبود تجربه و ریسک های ناشی از آن، چالش مهم کمپانی های استفاده کننده از اینترنت اشیاء خواهد بود. در بسیاری از زمینه های تکنولوژی، نبود مهارت چالش های بزرگی را ایجاد خواهد کرد."

 

امنیت اینترنت اشیاء

امنیت اینترنت اشیاء مبحث بسیار مهمی است زیرا که فناوری های امنیتی برای حفاظت دستگاه ها و پلتفرم های اینترنت اشیاء از دستکاری های فیزیکی حملات هکری، مورد نیاز است. این حملات ممکن است ارتباط بین اشیاء را هدف قرار داده و یا موجب از کار افتادن آنها شوند. امنیت اینترنت اشیاء موضوع پیچیده ای است از آن جهت که اکثر اشیاء از پروسسورها و سیستم عامل های ساده ای استفاده می کنند که توانایی پشتیبانی از راهکارهای امنیتی پیشرفته را ندارند.

 

تحلیل اینترنت اشیاء

مدل های تجاری اینترنت اشیاء به طرق مختلف از جمله تلاش برای شناخت رفتار مشتری، خدمات رسانی و ... از اطلاعات جمع آوری شده توسط اشیاء استفاده می کنند. از آنجا که حجم داده ها تا سال 2021 افزایش پیدا می کند، ابزارها و الگوریتم های تحلیلی تازه ای مورد نیاز خواهد بود.

 

مدیریت دستگاه ها در اینترنت اشیاء

میلیون ها شیء به ابزارهایی نیاز دارند که قادر به مدیریت و مانیتورینگ آنها باشند. این مدیریت باید شامل بروزرسانی نرم افزاری، عیب یابی، تحلیل ایرادات و گزارش آنها، مدیریت فیزیکی و مدیریت امنیتی باشد.

 

شبکه های کوتاه برد اینترنت اشیاء (Low-Power, short-range)

شبکه های کوتاه برد تا سال 2025 بر اتصال وایرلس اینرنت اشیاء غالب خواهد شد که با استفاده از آن، تعداد کانکشن ها به نسبت شبکه های وسیع اینترنت اشیاء بیشتر خواهد بود. اما به دلیل وجود مزایا و معایب تجاری و تکنیکی هر راهکار، بسیاری از راهکارها همچنان باقی مانده و مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

شبکه های وسیع (Low-power, wide-area)

شبکه های رایج موبایلی و ماهواره ای نمی توانند ترکیب متعادلی از ویژگی های فنی و هزینه های عملیاتی برای آن دسته از کاربردهای IoT (اینترنت اشیاء) که به پوشش دهی وسیع توام با پهنای باند نسبتا کم، عمر باتری خوب، سخت افزار و هزینه عملیاتی کمتر و چگالی اتصال بالاتر نیاز دارند، فراهم کنند.

اولین شبکه های وسیع مبتنی بر تکنولوژی های اختصاصی بودند. اما در طولانی مدت ایجاد استانداردهایی مثل اینترنت اشیاء باند باریک احتمالا بر این فضا غالب خواهد شد.

 

پردازنده های اینترنت اشیاء

پردازنده ها و معماری های به کار گرفته شده توسط دستگاه های IoT بسیاری از قابلیت های آنها را تعریف می کنند مثل قابلیت امنیتی قوی، مصرف برق، توانایی پشتیبانی از سیستم عامل و ...

 

سیستم عامل های اینترنت اشیاء

سیستم عامل های متداول همچون windows یا IOS برای کاربردهای IoT طراحی نشده اند. برای این منظور سیستم عامل های اختصاصی ایجاد شده که برای سخت افزارهای مختلف و ویژگی های آنها مناسب است.

 

پردازش جریان رویدادها

بعضی از کاربردهای IoT حجم بالایی از داده را تولید می کنند که باید در آن واحد آنالیز شود. برای رفع این نیاز، پلتفرم هایی برای پردازش جریان داده (DSCP) ایجاد شده است.

 

پلتفرم های اینترنت اشیاء

اجزاء زیرساختی متعددی با پلتفرم اینترنت اشیاء بصورت یکپارچه باید کار کنند تا به اهداف مهمی دست یابند. سرویس های پلتفرم های اینترنت اشیاء می توانند به سه دسته تقسیم شوند: اول کنترل دستگاه هایی با عملیات ابتدایی مثل ارتباط گیری، نظارت و مدیریت بر دستگاه ها، بروزرسانی امنیتی و بروزرسانی فرم ور هاست. دومین دسته امور، کسب داده ها، تبدیل و انتقال و مدیریت آنها است. سومین دسته هم  توسعه کاربردهای اینترنت اشیاء مثل منطق رویداد محور، برنامه ریزی نرم افزاری، مجازی سازی، تحلیل و سازگاری برای ارتباط با سیستم های عظیم خواهند بود.

 

اکوسیستم ها و استانداردهای اینترنت اشیاء

از آنجا که در IoT دستگاه ها نیاز به ارتباط و کار با یکدیگر دارند و بسیاری از مدل های تجاری IoT مبتنی بر اشتراک داده بین چندین دستگاه و سازمان هستند، به استانداردها و اکوسیستم هایی در این زمینه نیاز است.

 

خواندن 234 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.