دانشنامه سیستم های امنیتی

اجزای سیستم دزدگیر خودرو

اجزای سیستم دزدگیر خودرو

در سیستم دزدگیر خودرو، آژیر به چند سنسور متصل میشود تا اطمینان حاصل شود، به محض نزدیک شدن یا لمس خودرو سیگنال به سنسور منتقل میشود. سیستم های هشدار اتومبیل پیچیده تر از این هستند و ویژگی های امنیتی بیشتری دارند.

اجزاء یا وسایلی همچون گیرنده رادیو، ردیاب های حرکتی، سنسورهای فشار، باتری های کمکی و غیره وجود دارد، که زنگ را قادر می سازد تا کارآیی داشته باشد، حتی اگر باتری اصلی دستگاه نتواند کار کند.

انواع حسگرها در دزدگیر خودرو

کیت یا باکس کنترل

بخش اصلی سیستم دزدگیر خودرو یک واحد کوچک کامپیوتری است که تمام موارد مربوط به زنگ خطر را کنترل میکند. در صورت نیاز این مرکز دزدگیر را فعال میکند. مرکز دزدگیر به همه سنسورها متصل است و بعد از فعال شدن سنسور به کار می افتد.

ریموت کنترل

اکثردزدگیرها و سیستم های امنیتی خوردو قابلیت کنترل از راه دور را دارند. به این ترتیب میتوان مانند یک اسباب بازی دزدگیر را از راه دور تنظیم و کنترل کرد.

سنسور ها

  • سنسور شوک:

اگر به اتومبیل ضربه یا شوک وارد شود، این شوک به وسیله سنسور اطلاع داده میشود. آلارم شوک نشان دهنده این است کسی در حال حرکت دادن یا فشارآوردن به ماشین می باشد. در این صورت دزدگیر بلافاصله فعال میشود و شروع به آژیر کشیدن میکند.

  • سنسور پنجره:

تغییرات ناشی از فشارهوا در ماشین مانند شکسته شدن شیشه یا باز شدن پنجره های اتومبیل با سنسور فشار قابل تشخیص است. برخی از سنسورهای فشار به بلندگوهای اتومبیل متصل اند و برخی بلندگو دارند.

البته در بسیاری موارد پنجره اتومبیل خود دارای سنسور حرکتی است و در صورت بازشدن یا شکستن واکنش نشان میدهد.

  • سنسور درب:

ساده ترین حسگر داخل درب خودروکارگذاشته میشود .زمانیکه درب جلویی خودرو باز شود یا بدنه ضربه بخورد سیستم دزدگیرفعال میگردد. بسیاری از آلارم ها به یک مکانیزم قوی برای تعویض عملکرد مجهزند. آنها معمولا یک سیم جداگانه دارند تا آلارم در آنها فعال شوند.

مزایای استفاده از دزدگیر خودرو:

  • مانع از سرقت خودرو میشود و از اشیاء داخل خودرو و متعلقات آن محافظت میکند.
  • باز و بسته کردن درب خوردرو بدون استفاده از سویچ
  • کنترل خودرواز راه دور و پیداکردن اتومبیل توسط علائم هشداردهنده سیستم اعلام سرقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *