دانشنامه تجهیزات جانبی

اجزای سیستم های دوربین مداربسته

اجزای سیستم های دوربین مداربسته

اجزای سیستم های دوربین مداربسته شامل اجزایی است که برای تولید، انتقال، نمایش و ذخیره اطلاعات ویدیویی، مستقیماً با هم در ارتباط هستند. یک سیستم دوربین مداربسته می تواند به سادگی یک دوربین متصل به یک نمایشگر ویدئو باشد. اما سیستم های بزرگ تر که توسط پرسنل در بخش کنترل و نظارت استفاده می شود، دارای اجزایی هستند که در یکی از مجموعه های زیر قرار می گیرد.

  • دوربین ها
  • لنزها
  • محفظه ها و پایه ها
  • نمایشگرها
  • سوئیچرها و مالتی پلکسرها
  • دستگاه های ضبط

در هر کدام از دسته بندی های ذکرشده، می توان تجهیزات با ویژگی های خاصی را یافت که نیازهای افراد یا سازمان ها در چالش برانگیزترین محیط ها پاسخ دهند. پیچیده ترین اجزای سیستم های دوربین مداربسته ممکن است شامل صدها دوربین و سنسور باشد که در یک شبکه امنیتی گردآوری شده اند.

بیشتر اجزای سیستم های دوربین مداربسته جدید، امکانات تکنولوژی های دیجیتال همچون استفاده از دیتابیس های الکترونیکی، اجزای فشرده و تکنیک های انتقال وایرلس را ارائه می دهند. با جمع آوری حجم بزرگ تری از داده ها، توانایی سیستم برای نگهداری از این اطلاعات مطابق با اصول و خط مشی سازمان اهمیت زیادی پیدا می کند.

دوربین ها

دوربین ها جزء مهمی از هر سیستم دوربین مداربسته (CCTV) هستند. انتخاب درست دوربین برای یک کاربرد خاص به دلیل سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی و ایجاد طیف وسیعی از کاربردها، روز به روز پیچیده تر می شود. عملکرد یک سیستم  تحت تأثیر عوامل بسیاری (بسیار بیشتر از آنچه که در برگه اطلاعات گفته می شود) قرار دارد. انتخاب مناسب دوربین به دانش دقیقی از دوربین، کاربرد موردنظر، محیط میزبان و … نیاز دارد.

لنزها

لنز در یک دوربین مداربسته اولین جزء از زنجیر تصویربرداری است که شامل لنزها، دوربین ها، سیستم انتقال، نرم افزار تحلیل و مدیریت تصویر و نمایشگر می شود. یک لنز، نور یا انرژی فروسرخ را روی سنسور تصویربرداری متمرکز می کند.

نقش یک لنز، رساندن یک تصویر به هم نریخته، صحیح و یکدست به سنسور تصویربرداری است. سیستم هایی که به تصاویری با کیفیت بالا نیاز دارند، از لنزهایی استفاده می کنند که برای تولید تصاویر با کیفیت برای سنسور تصویربرداری مهندسی شده اند. اجزای دیگر در زنجیره تصویربرداری نمی توانند عملکرد یک لنز نامرغوب را جبران کنند.

متغیرهایی که هنگام انتخاب یک لنز باید مد نظر قرار داد شامل مسافت مورد نیاز برای تمرکز واضح روی اشیا، میدان دید، سایز سنسور تصویر دوربین و شرایط نور است. لنزها با فاصله کانونی، که معمولا به میلی متر بیان می شود، بزرگترین دیافراگم، که معمولاً به شکل عدد اف بیان می شود و سایز سنسور تصویری که برای آن طراحی شده است، مشخص می شوند.

محفظه ها و پایه ها

قسمتی از طراحی و نصب یک سیستم دوربین مداربسته کارآمد شامل انتخاب محفظه ها و پایه های دوربین می شود. انتخاب سخت افزارهای لازم برای این منظور، ارتباط مستقیم به نیازهای سیستم دارد، که در طول دوره های طراحی و تهیه پروژه نصب دوربین مداربسته ایجاد می شوند. برای هر کاربردی، سخت افزار مربوط به پایه و محفظه بنا بر معیارهای زیر انتخاب می شود.

  • شرایط محیطی، که شامل محدوده دمایی و رطوبت و خوردگی می شود.
  • ملاحظات معماری که شامل جنبه های زیبایی سخت افزارهای انتخاب شده و تاثیر آن بر طراحی معماری می شود.
  • نصب و ملاحظات خاص دیگر که متریال های مورد استفاده را با هدف و کاربرد مورد نظر سیستم منطبق می کند.
مانیتورها

کاربرد مانیتورها، نمایش تصاویر ویدیویی است. انتخاب مانیتورها به اندازه انتخاب دوربین ها، لنزها و دیگر اجزا یک زنجیره تصویربرداری برای کیفیت تصویر اهمیت دارد. بازار نمایشگرها انتخاب های مختلفی اعم از نمایشگرهای LCD و LED با ویژگی ها و سایزهای متنوعی در اختیار مشتریان قرار می دهد. نیازهای هر سیستم، نوع نمایشگر را برای هر کاربردی مشخص می کند.

مالتی پلکسرها و سوئیچرها

در سیستم های دوربین مداربسته ای که تعداد دوربین ها بیشتر از تعداد نمایشگرها و دستگاه های ضبط است، از سوئیچرها و مالتی پلکسرها برای روت کردن سیگنال ویدئویی استفاده می شود.

سوئیچرها از مالتی پلکسرها مفهوم ساده تری دارند و می توانند به صورت دستی یا اتوماتیک برای ارسال ویدئوی دیجیتال یا آنالوگ به یک نمایشگر یا رکوردر تنظیم شوند. بعضی از سوئیچرها می توانند به صورت ترتیبی، فریم ها را از چندین دوربین به یک رکوردر ارسال کنند.

مالتی پلکسرها که در دهه 80 میلادی اختراع شده اند، نسبت به سوئیچرها از قابلیت های بیشتری برخوردار هستند. مالتی پلکسرها ویدئوی آنالوگ را از چندین دوربین گرفته و سیگنال را دیجیتالی می کنند.

مالتی پلکسرها می توانند به صورتی برنامه ریزی شوند که بنا بر دستور، ویدئوهای دریافتی از دوربین های مختلف را اولویت بندی کنند.

دوربین هایی که نقاط حساس در یک سیستم امنیتی را پوشش می دهند، ممکن است به گونه ای در اولویت قرار گیرند که تصاویر آنها روی نمایشگر نشان داده شود و تمام فریم ها ضبط شوند.

مزایای مالتی پلکسرها و سوئیچرها

خیلی از مالتی پلکسرها نرم افزار داخلی برای درک و تحلیل حرکت دارند و می توانند تصاویر را تنها زمانی نمایش داده و ضبط کنند که نرم افزار حرکت یا مورد دیگری را کشف کند.

بسیاری از مالتی پلکسرها می توانند در شبکه های کامپیوتری استفاده شوند. این قابلیت زمانی که با ابزار ذخیره دیجیتال ترکیب می شود، تمایز بین مالتی پلکسرها و اجزای دیگری مثل DVR ها و NVR ها را کم رنگ می کند.

DVR ها و NVR ها نه تنها وظایف مالتی پلکسرها را انجام می دهند، بلکه دارای هارد دیسک داخلی می باشند که ویدئوها را به صورت اطلاعات دیجیتالی فشرده ذخیره می کنند.

سیستم های ویدئویی کاملا دیجیتال که دارای دوربین های شبکه هستند، از سوئیچرها یا مالتی پلکسرها استفاده نمی کنند.

دوربین ها اطلاعات ویدئویی دیجتالی فشرده را مستقیما از طریق اترنت یا شبکه داده های الکترونیکی دیگری به DVRها یا مانیتورها ارسال می کنند.

تصویربرداری دیجیتال و دستگاه های ذخیره دیجیتال تقریبا به سیستمی استاندارد و رایج تبدیل شده اند اما سوئیچرها و مالتی پلکسرها دارای قیمتی ارزان و استفاده آسان هستند.

مزیت اصلی استفاده از سوئیچرها و مالتی پلکسرها –که در دوربین های مداربسته قدیمی تر استفاده می شدند- قابلیت روت کردن سیگنال های ویدئویی به چندین دستگاه خروجی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *