در حال بارگزاری ...

اصطلاحات رایج دوربین مداربسته

امروزه نیاز به حفظ و حفظ امنیت به یکی از اساسی ترین نیازهای بشر تبدیل شده است. در این راستا دوربین مداربسته یکی از ابزارهای مهم و کاربردی در رفع این نیاز است. شاید شما نیز مانند بسیاری دیگر نیاز به نصب دوربین در منزل یا محل کار خود را احساس کنید و به دنبال مناسب ترین دوربین باشید. اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، اصلا نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم شما را با اصطلاحات مهم و رایج در زمینه دوربین مداربسته آشنا کنیم.

امیدواریم پس از مطالعه این مقاله بتوانید به راحتی در مورد سیستم امنیتی مورد نظر خود تصمیم بگیرید.

دوربین مدار بسته یا دوربین مداربسته

اصطلاح “CCTV” از کلمه انگلیسی closet circuit TV که به اختصار cctv نامیده می شود ترجمه شده است.
دوربین مداربسته دوربینی است که در مکانی ثابت نصب می شود و تصاویر را ضبط و به دستگاه دیگری ارسال می کند.

دوربین های مداربسته عمدتاً برای حفاظت، نظارت و امنیت استفاده می شوند.

انواع دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته را می توان بر اساس ظاهر، کاربرد و ویژگی های آن ها دسته بندی کرد. در اینجا رایج ترین دسته بندی های موجود است:

از نظر محل نصب:
در فضای باز
سرپوشیده
از نظر نوع سیگنال:
آنالوگ
IP (IP) یا تحت شبکه
دو منظوره
HD
از نظر پوشش:
قاب بزرگ ضد آب
راز
قاب فانتزی

دوربین مداربسته آنالوگ

یکی از اصطلاحات دوربین مداربسته کلمه آنالوگ است که البته حتما این کلمه را در انواع دوربین ها شنیده اید. این دوربین ها اولین نسل از دوربین های مداربسته هستند که از امواج آنالوگ برای دریافت و ارسال صدا و تصویر استفاده می کنند. در این نوع دوربین صدا و تصویر توسط کابل دو طرفه مجزا منتقل می شود. رایج ترین کابل برای این دوربین ها کواکسیال rg59 است.

کیفیت تصویر این دوربین ها تابعی از امواج آنالوگ است. یکی از نقاط ضعف این امواج این است که همیشه در معرض نویز قرار دارند. انواع نویزهای الکترومغناطیسی و نوسانات برق تهدیدی جدی برای کیفیت تصویر این دوربین ها هستند. در نتیجه استفاده از کابل ها و تجهیزات باکیفیت تاثیر بسزایی در کیفیت تصویر دوربین آنالوگ دارد.

مزایا و معایب
از مزایای دوربین های آنالوگ می توان به قیمت پایین، تنوع محصولات در بازار ایران و سهولت نصب اشاره کرد.

از معایب دوربین مداربسته آنالوگ می توان به کیفیت تصویر پایین (در مقایسه با نمونه های دیجیتالی خود)، تشخیص نویز بالا، هزینه بالای کابل کشی، کیفیت پایین و ارتباطات بی سیم ناایمن اشاره کرد.

دوربین مدار بسته IP یا تحت شبکه

اینها نسل بعدی دوربین های مداربسته هستند که بر خلاف نسل قبلی که آنالوگ بودند از امواج کاملا دیجیتال برای دریافت و ارسال تصویر و صدا استفاده می کنند.
علاوه بر این، این دوربین ها تحت پلت فرم شبکه کنترل و به هم متصل می شوند. این دوربین ها به عنوان بخشی از شبکه عمل می کنند و توسط یک شناسه معتبر در شبکه یا ip و در قالب یک الگو و قوانین حاکم بر شبکه به مرکز کنترل متصل می شوند.

مزایا و معایب
ترکیب دیجیتال و شبکه مزایای زیادی برای این دوربین مداربسته به ارمغان آورده است. از جمله این مزایا می توان به کیفیت تصویر بالا و تمام دیجیتال اشاره کرد. استفاده بهینه از کابل، ارتباط بی سیم امن و با کیفیت، انتقال همزمان برق، صدا و تصویر از طریق شبکه از دیگر مزایای آن است.

از معایب این دوربین ها می توان به قیمت بالا و پهنای باند محدود اشاره کرد.

دوربین مداربسته دو منظوره

دوربین دو منظوره در واقع همان دوربین آنالوگ است با این تفاوت که این نوع دوربین به پورت خروجی شبکه نیز مجهز است. در نتیجه کیفیت تصویر آن آنالوگ است. اما می توان از آنالوگ یا تحت شبکه استفاده کرد.

از این دوربین زمانی استفاده کنید که سیستم دوربین مداربسته آنالوگ است اما نیاز به یک یا چند دوربین برای اتصال به شبکه دارد.

اصطلاحات دوربین مدار بسته با کیفیت بالا یا HD
یکی دیگر از اصطلاحات دوربین مدار بسته قابلیت فیلمبرداری HD است. این دوربین های مدار بسته قادر به پردازش تصاویر با وضوح بسیار بالا هستند. آنها حتی می توانند اعداد و کاراکترها را شناسایی کنند. [/ Vc_column_text] [vc_column_text]

دام (گنبدی)

تراپ کلمه ای است که ظاهر دوربین مداربسته را توصیف می کند. این کلمه انگلیسی (گنبد) به معنای گنبد یا پشته است. اما در بازار ایران با همین واژه انگلیسی به معنی دام نیز شناخته می شود. از آنجایی که بیشتر روی پشت بام نصب می شوند، گاهی اوقات به آنها دوربین های سقفی می گویند. صرف نظر از قابلیت های مختلفی که هر دوربین می تواند داشته باشد، مانند قابلیت دید در شب یا نوع لنز یا نوع امواج مرتبط با آن، به تمام دوربین هایی که گنبدی شکل دارند، دوربین مدار بسته می گویند. یکی از بهترین و با کیفیت ترین برندهای این نوع دوربین ها شرکت هایک ویژن می باشد.

این دوربین ها معمولا دارای لنز ثابت با زاویه دید 70 و 85 درجه هستند و برای محیط های خانگی، اداری و تجاری مناسب هستند.

dezhpa.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...