دانشنامه سیستم های امنیتی

با 5 تکنولوژی روز امنیتی آشنا شوید

با 5 تکنولوژی روز امنیتی آشنا شوید

در طی سال های اخیر تکنولوژی سیستم های امنیتی پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است. حالا دیگر به راحتی می توانید درحالی که در منزل مشغول استراحت هستید یا زمانی که در یک سفر کاری به سر می برید با گوشی تلفن همراه خود منزل، محل کار، کارگاه تولیدی یا هر مکان دیگری را که نیاز دارید، کنترل کنید.

در زیر 5 تکنولوژی روز دنیا را در زمینه سیستم های نظارتی همراه با مزایا و کاربردهای آنان به شما معرفی خواهیم کرد:

سیستم های امنیتی مبتنی بر وب

مدیریت امنیت مبتنی بر وب شکل جدیدی از کنترل دسترسی الکترونیک است. در حالی که بیشتر سیستم های الکترونیکی از شبکه های محلی و سرورهای اختصاصی استفاده می کنند، سیستم های مبتنی بر وب، امنیت را بطور کامل از طریق اتصال اینترنت مدیریت می کنند. برخلاف سیستم های مبتنی بر سرور که به راه اندازی سرور گران و پیچیده نیاز دارند، سیستم های مبتنی بر اینترنت، تنها به یک ابزار شبکه نیاز دارند که نصب آن آسان بوده و پیکربندی آن به جای چند ساعت، چند دقیقه طول می کشد. این امر سیستم های مبتنی بر وب را به انتخابی مناسب برای مکان های کوچک یا دفاتر کار موقت تبدیل کرده است.

تمام اطلاعات سیستم از طریق اینترنت روی هر دستگاهی اعم از لپ تاپ، تبلت یا موبایل قابل دسترسی است که به کاربران اجازه می دهد از هر نقطه ای، دسترسی به مکان ها را کنترل کنند. راهکارهای مدیریت دسترسی از طریق اینترنت قابلیت چشمگیری برای ترکیب با دیگر سیستم های امنیتی مبتنی بر اینترنت همانند سیستم های نظارتی دوربین های مداربسته تحت شبکه دارند و این بدین معنی است که در آینده نیز از تکنولوژی های پیشرو خواهند بود.

نظارت ویدئویی به عنوان یک سرویس (VSaaS)

VSaaS یک نمونه از نظارت ویدئویی است که به سازمان ها این امکان را می دهد که اطلاعات نظارتی خود را روی مرکز داده امن یک ارائه کننده سرویس ذخیره کنند. مزیت این سرویس این است که سازمان ها می توانند از زیرساخت های مدیریت سیستم و ذخیره ابری موجود استفاده کنند و نیازی به خرید سخت افزار اختصاصی مثل NVR نخواهند داشت. VSaaS در حال حاضر سه فرم کلی دارد: سرویس های که تمام ویدئوهای نظارتی در مراکز داده را مدیریت و ذخیره می کنند، سرویس هایی که اطلاعات به صورت محلی ذخیره شده و در مرکز داده مدیریت می شود و سرویس هایی که ترکیبی از این دو روش را ارائه می کنند.

روش های ترکیبی معمولا اطلاعات را به فضای ابری می فرستند اما به صورت محلی نیز ذخیره می کنند، معمولا روی دوربین هایی که قادر به ضبط داده روی کارت های SD هستند.

کاربران فعلی این سرویس ها فروشگاه ها، کسب و کارهای کوچک، رستوران ها، مجتمع های آپارتمانی، کارخانجات، بانک ها، کمپانی های داروسازی و شرکت های مخابراتی هستند.

تکنولوژی شمارش افراد و آنالیز ویدئوهای نظارتی

آنالیز ویدئویی به نرم افزارهایی اشاره دارد که قادرند با روش های مختلفی، آنالیزهای هوشمندی را روی تصاویر اجرا کنند. این قابلیت نقص بزرگی را در سیستم های نظارتی برطرف می کند که همان ناتوانی در آگاه سازی خودکار و سریع کاربران از یک رویداد امنیتی است.

نرم افزارهای آنالیز ویدئو می توانند مشخص کنند که چه وقت فردی غیرمجاز وارد یک مکان تحت کنترل -مثل نقاط پرخطر در یک کارخانه یا محدوده اطراف یک شیء ارزشمند- می شود. این امر به سیستم های امنیتی اجازه می دهد که به کارکنان بخش نگهبانی به محض رخ دادن یک اتفاق، هشدار داده و سرعت عکس العمل آنها را افزایش دهند. شمارش افراد یکی دیگر از کاربردهای مهم تکنولوژی آنالیز ویدئو به خصوص در فروشگاه ها است. شمارش افراد، امکان آنالیز رفتار و حجم مشتریان را با استفاده از دوربین های نظارتی می دهد که این خود می تواند به شناسایی نقاطی از فروشگاه که بیشتر نظر مشتریان را جلب می کند کمک کند. بدین ترتیب فروشگاه ها می توانند شیوه کاری خود را با رفتار مشتریان سازگار کرده و به عملکرد بهتری دست یابند.

سیستم های کنترل دسترسی بی سیم

برخلاف کنترل دسترسی الکترونیک قدیمی که سیگنال ها را توسط سیم های تعبیه شده در درها منتقل می کند، کنترل دسترسی بی سیم اطلاعات را توسط یک سیگنال رادیویی بی سیم به پنل های کنترل سیستم می فرستد.

قفل ها توسط باتری های یونی بادوام برق رسانی می شوند و زمانی که برق باتری کم باشد به سیستم هشدار می دهند و کاربران می توانند به موقع نسبت به تعویض آن اقدام کنند. در مواقعی که باتری به طور کامل از کار بیفتد، در تا زمانی که باتری تعویض شود، قفل باقی می ماند. سیگنال های رادیویی که توسط قفل های بی سیم منتقل می شوند، معمولاً گستره ای بین 30 تا 50 متر داشته و رمزنگاری شده اند بنابراین از سیستم سنتی کارت خوان های دسترسی دارای سیم نیز امن تر هستند.

راه اندازی سیستم های بی سیم ساده است. بعد از نصب قفل ها در هر در، تنها چیزی که باقی می ماند، پیکربندی سیستم است و به هیچکدام از سیم کشی های پرزحمت که در سیستم های قدیمی لازم بود، نیازی نیست.

پلتفرم های تصویری اطلاعات امنیتی جهانی

بسیاری از سازمان ها که در نقاط مختلف دنیا دارای تشکیلاتی هستند، برای امور امنیتی خود در مراکز کنترل از نرم افزارهای “مراکز فرمان تصویری” استفاده می کنند. این نرم افزارها به کارکنان بخش کنترل این امکان را می دهند که تمام داده های امنیتی را از سراسر دنیا از یک پرتال واحد مشاهده کنند.

این پلتفرم ها به کارکنان بخش کنترل و امنیت اجازه می دهد با ترکیب اطلاعات از منابع مختلف شامل دوربین ها، نقشه طبقات ساختمان ها، سرویس های مانیتورینگ خیابان ها و حتی تصاویر ماهواره ای از سیستم های هواشناسی، احاطه کاملی به رویدادها و خطرهای قریب الوقوع داشته باشند.

استفاده از این پلتفرم های ترکیبی به سازمان ها کمک می کند که با پیش بینی و اقدام به موقع، کارکنان خود را در نقاط مختلف دنیا از خطراتی همچون طوفان، سیل، حمله های تروریستی و … محافظت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *