کابل دوربین مداربسته یک مجموعه سیم است که به وسیله آن تصویر و صدا منتقل می گردد. همچنین ولتاژ تغذیه دوربین و لوازم جانبی به وسیله کابل های اتصال فراهم می شود. کابل صدا و تصویر در سیستم های دوربین مداربسته باید در برابر نویز مقاوم باشد.

سیم و کابل

سیم و کابل

جهت انتقال تصاویر دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال استفاده می شود که بر حسب توان انتقال تصاویر در مسافت ها و شرایط گوناگون انواع مختلفی دارد. برای انتقال صدا هم می توان از کابل ۱۰ اهم و بیشتر استفاده نمود.

کابل های صدا و تصویر در سیستم های دوربین مداربسته بر حسب مسافت به کار برده شده دسته بندی می شوند. هر کابلی دارای یک سری مشخصات است که ممکن است در مسافت های طولانی این مشخصات تغییر نماید. به این علت قبل از استفاده از کابل باید ابتدا مسافت کابل را بدست آورده و بر حسب آن کابل مناسب را به کار ببریم.

هرچه مسافت پوشش دهی کابل بیشتر باشد به نسبت قیمت بالاتری را نیز داراست. باید توجه نمایید که جهت به کار بردن این کابل ها ابتدا باید مسافت مورد نظر را بطور دقیق بدست آورید و پس از آن اقدام به خرید کابل مورد نظر کنید.

جهت زیبایی و کارایی بهتر، کابل های مورد استفاده در سیستم های دوربین مداربسته را درون داکت و یا لوله های پلاستیکی (خرطومی) می گذارند.

انواع متداول کابل دوربین مداربسته ارائه شده توسط شرکت دژپا که در کابل کشی مورد استفاده قرار می گیرند به شکل زیر است:

RG6 که برای مسافت های 300 متر و کمتر استفاده می شود.
RG59 که برای مسافت های 500 متر و کمتر استفاده می شود.
RG11 که برای مسافت های نهایتا تا 1000 متر استفاده می شود.