دوربین های مداربسته برای کاربردهای مختلف و متنوعی تولید شده اند. اینکه شما بخواهید برای خط تولید کارخانه خود دوربین مداربسته مناسبی انتخاب کنید و یا درب ورودی هتل یا پارکینگ را به دقت بیشتری تحت نظارت داشته باشید نیازمند این است که بررسی های بیشتری روی قابلیت های مختلف دوربین های مداربسته موجود در بازار داشته باشید.

دوربین مداربسته تحت شبکه خاص

دوربین مداربسته تحت شبکه خاص

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربردهای آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می رود؛ کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی و تصویر برداری نامحسوس.

حال اگر به این نتیجه رسیده اید که سیستم نظارتی خود را با استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه دژپا کامل کنید، در این قسمت انواع دیگری از این دوربین ها را با امکانات، قابلیت ها و ویژگی های خاص هریک خدمتتان معرفی می نماییم:

دوربین های صنعتی یا BOX

این نوع دوربین مدار بسته را می‌توان خاص ترین نوع دوربین مدار بسته دانست؛ که ممکن است در تمامی شرایط محیطی ولی در حالت‌های خاص استفاده می‌شود. در مکان‌ها و شرایطی که نیاز به قابلیت‌های خاص باشد بیشتر سراغ دوربین‌های صنعتی می‌رویم. برروی این دوربین‌ها هنگام خرید نه پایه وجود دارد، نه لنز و نه کاور ضد آب و تک تک این اقلام باید به طور جدا گانه تهیه شود. در واقع یکی از قابلیت‌های دوربین BOX همین انعطاف‌پذیری بالای آن است. برای شرایط نصب خاص می‌توان پایه‌های خاص، برای فواصل بسیار کم یا زیاد می‌توان از لنزهای خاص و یا برای شرایط آب و هوایی خاص کاورهای ضد آب و یا کاورهای دید در شب و یا کاورهای فن دار استفاده می‌شود.

دوربین های مدار بسته اسپید دام یا PTZ

دوربین های چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته ای گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود به وسیله کنترل کننده فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از این رو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد بزرگنمایی کند. دوربین های اسپید دام به دلیل نصب موتور روی آن ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

دوربین های مدار بسته IR

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا IR گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولاً تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های مدار بسته مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری یا Mini Camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولاً آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.