دانشنامه دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته بی سیم

دوربین مدار بسته بی سیم

دوربین مدار بسته بی سیم همانطور که از نام آن پیداست بدون سیم و از طریق شبکه اینترنت کار میکند. دریافت و ارسال اطلاعات توسط اینترنت و تحت شبکه صورت میگیرد. این شیوه انتقال اطلاعات امنیت بیشتری دارد و مانع از ایجاد تداخل در ارسال اطلاعات میشود.

دوربین مداربسته دیجیتال:

به طور کلی کارکرد دوربین های مداربسته بی سیم مانند دوربین ها مداربسته معمولی است. تنها تفاوت این است که اطلاعات به صورت بی سیم و بدون نیاز به کابل منتقل میشوند. اطلاعات برروی کامپیوتر شخصی یا تلفن همراه ثبت و ذخیره میشود و به راحتی قابل دسترسی خواهند بود.

عملکرد دوربین های بی سیم بیشتر شبیه به عملکرد دوربین های تحت شبکه IP است. اما دستگاه ضبط تصاویر برای آن وجود ندارد. به این ترتیب نیازی به دستگاه ضبط تصاویر NVR یا DVR نیست و ارتباط به صورت بی سیم برقرار میشود.

نکته مهم درباره دوربین های مداربسته بی سیم این است که پهنای باند محدودی دارد و اطلاعات را با حجم 150Mbs انتقال میدهد. در نتیجه اتصال چند دوربین به شبکه باعث افت کیفیت تصاویر دریافتی میشود.

دوربین های مدار بسته بی سیم با باطری شارژ میشوند و شارژ آنها به صورت دوره ای است. به این ترتیب دوربین های بی سیم برای جلوگیری از هدر رفتن شارژ مجهز به یک سنسور برای تشخیص صدا یا حرکت هستند تا آنگاه شروع به فیلمبرداری کنند. به این شکل حافظه دوربین دیرتر پر میشود و شارژ باتری طولانی تر میماند.

دوربین مدار بسته بی سیم با  منبع تغذیه برق:

نوع دیگری از دوربین های مداربسته وایرلس وجود دارد که برق را از طریق سیم آداپتور دریافت میکنند. دوربین به وسیله سیم به نزدیکترین پریز برق متصل میشود و تصاویر را به صورت بی سیم منتقل میکند.

دوربین مداربسته بی سیم آنالوگ:

در این نوع دوربین بی سیم، انتقال تصاویر از طریق امواج و فرکانس های رادیویی انجام میگیرد. فرکانس دوربین های مداربسته ۹۰۰ MHz ،2.4 GHT ،GHZ 5.8 می باشد. بیشتر دوربین های آنالوگ انتقال اطلاعات از طریق فرکانس  2.4 GHZ صورت میگیرد.

هزینه خرید و نصب دوربین های آنالوگ کمتر از نوع دیجیتال آن است و تصاویر دریافتی میتواند توسط تعداد زیادی از دستگاههای گیرنده صورت گیرد.

دوربین مداربسته بی سیم مجهز به بلندگو و میکروفون است از این رو امکان مکالمه با آن وجود دارد.

نصب و راه اندازی این نسل از دوربین های مداربسته نیاز به تخصص خاصی ندارد.

دوربین مداربسته بی سیم دارای سیستم مادون قرمز است و از این رو قابلیت دید در شب را دارد.

دوربین های بی سیم در صورت لزوم امکان چرخش دارند و میتوان آنها را از راه دور کنترل نمود.

معایب دوربین های بی سیم آنالوگ:

  – دوربین های بی سیم آنالوگ هیچ نشانگری جهت نشان دادن قدرت سیگنال خود ندارند.

 – فرکانس ارسالی از دوربین مداربسته آنالوگ با فرکانس دوربین های بی سیم و کنسول های بازی تداخل پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *