دانشنامه دوربین مداربسته, دانشنامه سیستم های امنیتی

دورﺑﯿﻦ ﻫﺎي ﻣﺪار ﺑﺴﺘﻪ ﺿﺪ اﻧﻔﺠﺎر

دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار به دوربین هایی گفته میشود که در مقابل انفجار مقاوم هستند ودر هنگام وقوع انفجار با توجه به نوع ساخت و بدنه مقاومی که دارند دچار خرابی و شکستگی نمی شوند .

از این نوع دوربین ها در اماکنی که مستعد انفجار می باشند استفاده می شود از این اماکن میتوان به : پالایشگاه ها ، کارخانه هاي تولید کننده ویا استفاده کننده مواد شیمیایی ، پمپ بنزین ها و …نام برد.

مواد شیمیاي که داخل کارخانه ها و یا پالایشگاه ها هستند ممکن است بر اثر نور خورشید و یا قرار گرفتن در مجاورت گرما و یا مواد اشتعال زا آتش بگیرند و یا منفجر شوند ، گازهاي که توسط کارخانه هاي تولید کننده مواد شیمیاي و یا پالایشگاه هاي تولید کننده مواد شیمیاي و گازي هم در صورت عدم تهویه مناسب و نشت گاز احتمال بروز حادثه را دارند .

دوربین هاي ضد انفجار میتوانند قبل از بروز حادثه و یا پس از وقوع آن مشکلات احتمالی را نشان داده ویا با برسی تصاویر دوربینها پس از حادثه میتوانند از وقوع مجدد آن جلوگیري نمایند.

جنس بدنه دوربین هاي ضد انفجار

جنس محفظه دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار عموما فولاد ضد زنگ می باشد. بعلاوه این نوع دوربین ها ضد آب و گردو غبار نیز می باشند و در شرایط نامساعد جوي نیز بدون بروز مشکل و به راحتی قابل نصب و استفاده می باشند .

به طور خلاصه می توان گفت که دوربین هاي ضد انفجار در مقابل گرما و سرماي شدید نیز بسیار مقاوم هستند.

استاندارد هاي مورد نیاز دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار از استاندارد هاي مانند : ATEX ، IECEx برخوردار می باشند این استاندارها مربوط به محیط هاي پر خطري که احتمال اشتعال و یا انفجار در آنها بسیار زیاد است استفاده میشود و بر روي وسایل و اشیایی که براي استفاده در این نوع از اماکن ساخت میشوند این استاندارد ها درج شده است .  (این دو استاندارد و گواهی نامه مربوط به اتحادیه ي اروپا می بشند .)

هوش مند بودن دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

هوشمند بودن در دنیاي امروز بسیار مهم است ، بسیاري از سیستم ها ، گجت ها و یا تجهیزات امنیتی براي این که کارایی بالاتري داشته باشند تا در شرایط و مواقع خاصی بتوانند بدون نیاز به دخالت انسان تصمیمات درستی را بگیرند از هوش مصنوعی استفاده می کنند .

بسیاري از دوربین هاي مداربسته ضد انفجار هم از این فن آوري بهرهمند هستند.

دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار با استفاده از هوش مصنوعی تصاویر در یافتی را تجزیه و تحلیل کرده و اقدامات لازم جهت جلوگیري از حادثه احتمالی را انجام میدهند . این اقدامات میتواند دادن آلارم و یا گزارش مشکل به وسیله ارسال پیام باشد.

دوربین هاي مدار بسته هوشمند ضد انفجار از فن آوري هایی مانند :تعقیب اجسام در حال حرکت ، تشخیص عبور از خط ، تشخیص آلارم کاذب ، دست رسی از راه دور ، دریافت و ارسال صدا به محیط اندازه گیري در جه حرارت محیط و… پشتیبانی می کنند.

قابلیت تشخیص دستکاري در دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

یکی از قابلیت هاي که دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار دارند قابلیت تشخیص در دست کاري و قطع برق عمدي است دوربین هاي ضد انفجار دست کاري را سریع تشخیص داده و با دادن آلارم و ارسال پیام به کاربر دوربین این کار را گزارش داده و از لحظه دست کاري نیز تصویر گرفته تا متخلف یا متخلفین به به راحتی شناسایی شوند .

زمانی که دوربین مدار بسته متوجه دستکاري و اختلال در انجام کار می شود از محیط تصویر تهیه می کند و با آلارم و ارسال پیام به کاربر و یا ادمین دوربین این اختلال را گزارش می دهد.

این دستکاري ها و اختلالات می تواند : ضربه به دوربین و حرکت دوربین از مکان نصب شده ، قطع برق دوربین مدار بسته ، پوشاندن لنز دوربین به وسیله اجسام و یا اسپري رنگی باشد.

مزا یاي قابلیت تشخیص دستکاري در دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

بدون شک نظارت 24 ساعت و مانیتورینگ دوربین هاي مداربسته کار بسیار مشکل و غیر ممکنی است بسیاري از سازمان ها و شرکت ها براي مانیتورینگ دوربین هاي مدار بسته نیرو استخدام میکنند و با این حال باز هم در مانیتورینگ و نظارت 24 ساعته محیط هاي مد نظر خود به مشکل بر می خورند .

اما استفاده از این قابلیت نه تنها این سازمانها و شرکت ها را از هزینه هاي استخدام نیرو بی نیاز می کند بلکه عملکرد و کارایی نظارت 24 ساعت محیط را نیز بالا می برد .

تصور کنید در محیطی که احتمال وقوع جرم و یا احتمال انفجار زیاد است این نوع دوربین ها میتوانند از دست کاري احتمالی و خرابی به وسیله افراد متخلف و سود جو جلوگیري کنند و در صورت بروز مشکل به کاربر و یا ادمین دوربین اطلاع رسانی نمایند. و به این صورت از وقوع جرم و یا حوادث احتمالی عمدي جلوگیري نمایند.

کیفیت تصویر بالا در دوربین هاي ضد انفجار

کیفیت تصویر در دوربین هاي مدار بسته از اهمیتی بالایی برخوردار است ، دوربین هاي ضد انفجار با توجه به نوع استفاده اي که دارند از کیفیت تصویر بسیار زیادي نسبت به دوربین هاي مداربسته معمولی موجود در بازار برخوردارند .

از جمله این دوربین ها می توان به دور بین ضد انفجار دارك فایتر اشاره کرد که از کیفیت تصویر بسیار با لایی در دید شب جهت نمایش و تجزیه و تحلیل تصاویربرخوردار است.

دوربین مداربسته ضد انفجار داراي فن آوري دارك فایتر

دوربین دارك فایتر Darkfighter به معنی مبارز تاریکی است این دوربین علاوه بر ضد انفجار بودن قابلیت دید در شب بالاي دارند و تصاویر را در شب با کیفیت زیادي تجزیه و تحلیل و ذخیره می کند.

از این دوربین ها عموما در اماکنی که در طول روز از نور کمی برخودارند ویا اماکنی که در طول شب دید و کیفیت مناسب را نیازمندند استفاده می شود.

از این نوع دوربین عموما در معادن و اماکنی که از لحاظ امنیتی نیازمند دید و کیفیت مناسبی در شب هستند استفاده می شود. از جمله این اماکن می توان به انبار ها و سوله ها ومحوطه هاي باز و سر پوشیده اشاره کرد.

بهره مندي از تکنولوژي +H265 در دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار

یک سیستم فشرده سازي است به شکل قابل توجهی میزان استفاده از پهناي باند و ذخیره سازي در هارد را کاهش میدهد.

به بیان ساده تر این تکنولوژي تصاویر را بدون افت کیفیت فشرده و کم حجم می کند و در هنگام انتقال تصاویر از طریق اینترنت و شبکه پهناي باند کمتري مصرف میکند، وهمچنین در هنگام ذخیره سازي تصاویر بر روي هارد نیز فضاي بسیار کمتري را اشغال می کند و دوربینهاي مدار بسته ضد انفجار نیز از این تکنولوژي پشتیبانی می کنند.

فن آوري تشخیص حرکت در دوربین هاي هاي مدار بسته ضد انفجار

تکنولژي تشخیص حرکت یا PIR مخفف کلمه انگلیسی Passive Infrared Sensor که به معنی سنسور مادون قرمز غیر فعال می باشد .منظور از غیر فعال این است که این سنسور به خودي خود هیچ تابشی ندارد و فقط نور مادون قرمز محیط را جذب می کند.

نیروي جنبشی در اجسام باعث تولید اشعه ي مادون قرمز می شود ، موجودات زنده گرماي خود را به وسیله نور مادون قرمز ساتع و منتشر می کنند .

سنسورPIR به اشعه مادون قرمز حساس است و اشعه اي حاصل از نیروي جنبشی حاصل از حرکت اشیا و موجودات زنده را دریافت می کند و به آن واکنش نشان میدهد.

این واکنش در دوربین هاي ضد انفجار یک آلارم و یا ارسال پیام به کاربر باشد ویا یک دستور ضبط تصویري جسمی که این نور را از خود ساتع می کند باشد. این سنسور به دوصورت می تواند در دوربین هاي مدار بسته ضد انفجار فعالیت کند:

1- تمامی مناطقی که دوربین مداربسته ضد انفجار پوشش میدهد را در برگیرد، به بیان ساده تر اگر مناطق تحت پوشش و دید دوربین مداربسته اگلوي سنسور PIR در آنها بهم بخورد و جسمی در آن وارد شود به آن واکنش نشان داده و فعال شود

2 – روش دوم این است که نقاطی دلخواه براي مناطق تحت پوشش دوربین مداربسته دوربین تعریف کنیم تا وقتی جسمی به آن نقاط وارد شد دوربین مداربسته به آن واکنش نشان داده و عملیات مورد نظر و از پیش تعریف شده براي دروبین را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *