دانشنامه سیستم های امنیتی

سنسور تشخیص دهنده حرکت

سنسور تشخیص دهنده حرکت

از جمله سیستم های امنیتی و ایمنی که جهت کنترل امنیت فضاهای وسیع مورد استفاده قرار میگیرد، سنسور حرکتی است. اندازه و قابلیت سنسور بسته به محل مورد استفاده آن متفاوت است. سنسورهای تشخیص دهنده حرکت از حساسیت بالایی برخوردار هستند و به راحتی میتوانید امنیت محل زندگی و کارتان را به آن بسپارید. سنسور حرکتی به وسیله اشعه مایکروویو عمل میکند و انواع متفاوت و متنوعی دارد.

  • سنسورهای تشخیص حرکت PIR
  • سنسورهای میکروویو
  • سنسورهای دارای تکنولوژی دوگانه سوز
  • سنسور تشخیص دهنده موجودات زنده (انسان و حیوانات)

قابلیت سنسورهای حرکتی:

همانطور که گفته شد سنسورهای حرکت قدرت تشخیص بالایی دارند و در صورت بروز کوچکترین حرکتی به شما هشدار میدهند. سنسور حرکت قابلیت های مهمی دارد که از جمله آن باید به تشخیص نور روز و شب اشاره کرد. شما میتوانید روز و شب را برای دستگاه تعریف کنید و تشخیص را به دستگاه بسپارید.

قابلیت دیگر سنسور حرکت، تأخیر زمانی است. میتوان زمان را به دلخواه برای دستگاه تنظیم کرد. کوتاهترین زمان برای سنسور حدود 10 ثانیه و بیشترین زمان بین 6 تا 9 دقیقه است.

دونوع اصلی سیستم سنسور تشخیص دهنده عبارت است از:

  • سنسور حرکت فعال
  • سنسور حرکت غیرفعال

کاربرد حسگرهای حرکتی:

سنسورهای تشخیص دهنده حرکت علاوه برمنزل و محل کار در پارکینگ های عمومی،گیت های کنترل تردد و برای کنترل نمایشگر دستگاههای ATM نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

در نوع پیشرفته سنسورهای حرکت کاربرد های بیشتر و متفاوت تری دارند. نسل جدید این حسگرها در وسایل متصل به روشنایی خانه، تلویزویون ها، دستگاه تهویه هوا و … مورد استفاده قرار میگیرند.

حسگرهای حرکتی در مسائل امنیتی و حفاظتی نیز کاربرد دارند. به طور مثال در بیمارستانها و در اتاق بیمر به کما رفته حسگر کارگذاشته میشود تا حرکت احتمالی بیمار را تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *