دانشنامه دستگاه ضبط تصاویر

هارد دیسک مناسب برای دستگاه ضبط تصاویر

هارد دیسک مناسب برای دستگاه ضبط تصاویر
هارد دیسک مناسب برای دستگاه ضبط تصاویر

هارد دیسک از مهمترین تجهیزات جانبی در دوربین های مداربسته است. تصاویر پس از ضبط به دستگاه DVR منتقل میشوند و در هارد دیسک ذخیره میگردند.

ظرفیت بالای هارد دیسک و سرعت مناسب آن به طور موثر در چگونگی ذخیره و بازیابی اطلاعات نقش دارد. انتخاب نادرست هارد دیسک برای دستگاه از دست دادن یا پایین آمدن کیفیت اطلاعات را به همراه دارد.

دوربین به طور مداوم در حال ضبط تصاویر است، از این رو باید ظرفیت هارد دیسک به میزانی باشد که اطلاعات را در خود ذخیره کند.

هارد مورد استفاده برای دستگاه DVR معمولا اینترنال و با سیستم ارتباطی SATA می باشد. امکان استفاده از هارد اکسترنال یا فلش برای ذخیره اطلاعات وجود ندارد.

هرچه کیفیت مورد نظر شما برای ضبط تصاویر بیشتر باشد نیاز به هارد بزرگ تری خواهید داشت.قیمت هارد دیسک با توجه به ظرفیت و برند آن متفاوت است.

میزان ظرفیت فیلم به عوامل مختلفی بستگی دارد:

اولین عامل در تعیین میزان ظرفیت هارد دیسک، فرمت فشرده سازی و ذخیره تصاویر است. امروزه و با گسترش فناوری های دیجیتال در حوزه ی تصاویر، بیشتر  DVR ها از فرمت H260 پشتیبانی میکنند.

هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد برای ذخیره آن نیاز به فضای بیشتری دارید. عامل مهم دیگر را همین فشرده سازی تصاویر میتوان دانست.

عامل دیگر موثر در تعیین ظرفیت هارد دیسک، میزان حرکت تصاویر و پیداکردن تصاویر مشابه است. در روشهای ذخیره پیشرفته تصاویر، معمولاً تصاویر مشابه و تکرای حذف میشوند و این مسئله ظرفیت  را افزایش میدهد.

روشهای فشرده سازی همچنین این امکان را ایجاد میکنند تا تصاویر با کمترین افت کیفیت ثبت و ذخیره شوند. اما این مسئله موجب از دست دادن بسیاری از جزئیات خواهد بود.

علاوه بر موراد گفته شده هرچقدر فیلم ضبط شده طولانی تر باشد به همان میزان ظرفیت بیشتری برای ذخیره نیاز داریم.

از این طریق روشهایی مانند مکانیزم تشخیص حرکت یا Motion Detector میتوانند زمان ضبط تصاویر را بدون از دست دادن قسمت های حساس و جزئیات ذخیره نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *