دانشنامه تجهیزات جانبی

ویژگی منبع تغذیه دوربین مداربسته

ویژگی منبع تغذیه دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته برای کار در ولتاژ شبکه (۲۲۰ ولت) طراحی نشده اند و اتصال آنها به به شبکه امکان پذیرنیست. اغلب دوربین های مداربسته با برق 12 ولت کارمیکنند و از این جهت برای تامین انرژی نیاز به تجهیزات جانبی چون آداپتور یا منبع تغذیه دارند. آداپتور ولتاز 220 ولت را به 12 کاهش میدهد و برق را به دوربین مداربسته میرساند.

انتخاب آداپتوربرای دوربین مداربسته تنها با به ولتاژ بستگی ندارد و معیار دیگر برای انتخاب آداپتور مقدارجریان است. مقدارجریان عبوری از آداپتور به میزان بار وصل شده به آن بستگی دارد. مقدارجریان عبوری از آداپتور بسته به اندازه آن متفاوت است و آداپتور بزرگتر جریان برق بیشتری را از خود عبور میدهد.

معمولا برای دوربین های مداربسته آنالوگ مصرف برق 500 میلی آمپر است گرچه مصرف دوربین کمتر از این مقدار می باشد. مقدار جریان مصرفی دوربین ها به سادگی قابل محاسبه است. به طور مثال درصورتی که شما بخواهید تنها از یک اداپتور برای تغذیه دوربین استفاده کنید برای 4 دوربین یک آداپتور 2 آمپری مناسب است. در غیر این صورت یک آداپتور 1 یا نیم آمپر هم برای تغذیه دوربین کافی است.

توجه داشته باشید که گرچه استفاده از یک منبع تغذیه برای تمامی دوربین های هزینه های شما را کاهش می دهد اما در صورت خرابی این آداپتور به معنای قطع کامل تمامی دوربین ها خواهد بود.

آسیب دیدن آداپتور ها اجتناب ناپذیر است. بنابراین این نکته قابل توجه است که استفاده از یک آداپتور برای تمامی دوربین ها در زمان قطعی برق یا خرابی آداپتور دسترسی به تمامی دوربین ها را ازبین میبرد. اکثر آسیبهای واردشده به آداپتور به دلیل انتخاب منبع تغذیه بدن توجه به کیفیت آن است.

  • منبع تغذیه مرکزی یا مجزا

در زمان نصب دوربین های مداربسته میتوانید منبع تغذیه را به دوصورت مشترک یا مجزا برای دوربین ها در نظر بگیرید.

  • منبع تغذیه مشترک یا مرکزی:

انتخاب یک منبع تغذیه مشترک برای تمامی دوربین ها امکان عیب یابی را در صورت خرابی تسهیل میکند و هزینه کمتری دارد. عمر بالاتر آداپتور امکان خرابی دوربین ها را کاهش میدهد.

تمامی سیم های انتقال دهنده برق دوربین ها حامل برق 12 ولت خواهند بود و این موضوع خطرات حین نصب و خدمات پس از نصب را به شدت کاهش می دهد.

عیب این روش این است که در صورت خرابی آداپتور تمامی دوربین ها از مدارخارج میشوند و در مسیرهای طولانی امکان افت ولتاژ وجود دارد.

  • منبع تغذیه مجزا:

انتخاب منبع تغذیه مجزا این مزیت را دارد که درصورتی خرابی یکی از آداپتورها، تمامی دوربین ها خاموش نمیشوند و افت ولتاژ برق وجود ندارد.

نگهداری این سیستم برق رسانی مشکل خواهد بود و مجبور خواهید بود در نزدیکی هردوربین یک باکس پلاستیکی برای نصب آداپتور در نظر بگیرید.

باتوجه به این مسئله بهتر است در سیستم های مداربسته کوچک از منبع تغذیه مرکزی و در محل های بزرگ از آداپتور مجزا استفاده شود. برای دوربین های مداربسته گردان حتما منبع تغذیه مجزا باید در نظرگرفته شود چون معمولاً این نوع دوربین ها با ولتاژ برق 24 کار میکنند و آداپتور مجزا نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *