دانشنامه سیستم های امنیتی

کنترل دسترسی چیست؟

کنترل دسترسی چیست؟

کنترل دسترسی به معنای محدود کردن دسترسی، ورورد و خروج افراد به یک مکان مشخص مانند اداره یا دانشگاه می باشد. سیستم کنترل دسترسی مشخص میکند چه کسانی و در چه زمانی میتوانند به یک مکان خاص وارد شوند و یا به وسیله خاص دسترسی داشته باشند.

این دستگاه قادر به تشخیص هویت افراد براساس اطلاعات تعریف شده در آن است. به طور معمول جلوی درب ورودی نصب میگردد و تشخیص ورود و خروج افراد را میسر میکند.

استفاده از این سیستم، امنیت و سطح اطمینان در مراکز و امکان مورد نظر را افزایش میدهد.

میتوان برای مراقبت و کنترل تردد، یک فرد را به عنوان نگهبان در نظرگرفت یا از ابزارهایی همچون گیت، قفل هوشمند و کارت و … استفاده کرد.

دستگاه کنترل دسترسی تنها به افرادی اجازه ورود میدهد که هویت آنها به شکل اثرانگشت، رمز کارت یا تشخیص چهره تعریف شده باشد در سازمانها میتوان از این دستگاه به عنوان وسیله ای برای نظارت بر دسترسی به مکانهای قفل شده و محدود کردن دسترسی به برخی نقاط استفاده کرد.

کاربرد های دستگاه کنترل دسترسی 

  • سیستم حضور و غیاب و ثبت ورود و خروج کارمندان یک شرکت و کمک به محاسبه میزان حقوق کارکنان
  • ردیابی افراد در ساختمانها یا اجناس در فروشگاهها
  • گیت های کنترل تردد در مترو، فرودگاه، ایستگاههای اتوبوس و …

 سیستم کنترل دسترسی بی سیم

تکنولوژی جدید برای مدیریت از راه دور و قفل الکترونیکی طراحی شده است. این تکنولوژی از تلفن های هوشمند به عنوان یک دستگاه کنترل از راه دور استفاده میکند و به صفحه کلید سیستم کنترل دسترسی متصل میشود.

این تکنولوژی علاوه بر دسترسی به دستگاه دیجیتال امکان انتقال و ذخیره اطلاعات را نیز فراهم میکند. مدیران و کاربران میتوانند بدون نیاز به دسترسی مستقیم اطلاعات را دریافت و ذخیره کنند. دستگاه در این حالت نیاز به اینترنت و اتصال آنلاین ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *