دانشنامه تجهیزات جانبی

AGC یا مکانیزم کنترل نور در دوربین های مداربسته

مکانیزم کنترل نور در دوربین های مداربسته

کنترل خودکار نور یا AGC امروزه به عنوان یک مکانیزم کنترل در بیشتر دوربین های مداربسته وجود دارد. AGC مخفف عبارت Automatic Gain Control است که میزان روشنایی و نور لازم برای ضبط تصاویر را تشخیص میدهد.

درصورتی که نور پایین تر از سطح مشخصی باشد، دوربین مداربسته به صورت خودکار سیگنال ویدیئویی را تقویت میکند تا کمبود نور محیط جبران شود. به این ترتیب نور محیط در زمان کم نوری یا تاریکی تقویت میشود و میتوان تصاویر واضح و قابل قبولی از محیط در اختیار داشت.

نحوه عملکرد AGC چگونه است؟

با کم شدن نور محیط دیافراگم دوربین بازتر میشود و این مسئله امکان دریافت نور را برای چیپ تصویر بیشتر میکند. باز شدن دیافراگم تنها کمی به بهبود و وضوح تصویر کمک خواهد کرد. مکانیزم AGC اما نور محیط را تنظیم میکند و با تقویت سیگنال، تصاویر نوربهتری خواهند داشت.

تقویت الکترونیکی یک مشکل برای تصویر به وجود می آورد و باعث ایجاد نویز در تصاویر خواهد شد. هرچه میزان تقویت تصاویر بیشتر باشد، نویز تصویر بیشتر خواهد بود.

برای کاهش نویز تصاویر بهترین راه استفاده از چیپ تصویر پیشرفته تر و حساس تر به نور، در دوربین مداربسته است. به این ترتیب نیاز به تقویت سیگنال کمتر خواهد بود.

حساسیت در چیپ تصاویر بسیار متفاوت است و طبیعتاٌ بالابودن آن نشانه حساسیت بیشتر دوربین به نور است و در نتیجه تصویر بهتری حتی در نور کم خواهیم داشت.

حساسیت دوربین به نور مسئله مهمی است به ویژه اگر تصمیم به نصب دوربین در یک محیط کم نور داشته باشیم. گرچه رزولوشن تصاویر در دوربین های مداربسته اهمیت ویژه ای دارد اما حساسیت دوربین به نور را نباید نادیده گرفت. به کاربردن این مکانیزم نویز ناشی از تقویت تصویر را در دوربین مداربسته را کاهش خواهد داد.

باید توجه داشته باشیم که مکانیزم AGC جزو اولین تجهیزات دوربین های مداربسته است و کاربرد آن موجب افزایش قیمت دوربین های مداربسته نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *